İnsan Beyni Dijital Olarak Kontrol Edilmeye Başlanıyor Mu ?

Çok girişimcinin 2017’de kurduğu Elon Musk öncülüğünde başlatılan Neuralink, şu andakilere kıyasla çevre beyin dokusuna çok daha az potansiyel etkisi olan insan beynine yerleştirilebileceğini söylediği ‘dişlere’ dayanan teknoloji üzerinde çalışıyor. günümüzün beyin-bilgisayar ara yüzleri için kullanılır. Musk, Neuralink’in olayını başlatmak, bazı beyin rahatsızlıklarından ve şirketin çözmeyi umduğu sorunlardan bahsetmek için “Çoğu insan fark etmiyor, bunu bir çip ile çözebiliriz” dedi.

Musk ayrıca, uzun vadeli Neuralink’in “yapay zeka ile bir çeşit simbiyoz elde etmenin” bir yolunu bulmakla ilgili olduğunu söyledi. “Bu zorunlu bir şey değil” dedi. “Bu istersen sahip olmayı seçebileceğin bir şey.”

Bu resim için metin sağlanmadı

Ancak şimdilik, amaç tıbbidir ve plan, Neuralink’in bir miktar “dikiş makinesi” gibi çalışan ve inanılmaz derecede ince olan bu iplikleri yerleştirmek için bir dikiş makinesi gibi çalışan bir robot kullanmaktır.

Neuralink’in bilim adamları, New York Times’a Pazartesi günü yaptığı bir brifingde, şirketin ticari bir hizmet sunmadan önce “uzun bir yolu” olduğunu söylediler. Raporda, kapakların kırılmasının ve üzerinde çalıştıkları hakkında daha serbestçe konuşmanın ana nedeni, kesinlikle bir şey için daha kolay bir çalışma şekli olan açık ve yayınlanmış kağıtlarda daha iyi çalışabilecekleridir. Bu, akademik ve araştırma topluluğu ile bu kadar bağlantı gerektirir.

Neuralink’in kurucu ortağı ve başkanı Max Hodak, NYT’ye, iyimser Neuralink’in teknolojisinin, teorik olarak, kısa sürede tıbbi kullanımda, ampullerin protez kullanımı ve ters görme, işitme duyusu veya diğer duyusal eksiklikleri kullanarak mobil yeniden kazanmasını sağlayan potansiyel uygulamalar da dahil olmak üzere kullanımını görebileceğini söyledi. Aslında Stanford ve diğer kurumlardaki nöroloji uzmanları ile işbirliği de dahil olmak üzere, aslında önümüzdeki yılın başlarında insan testi konularında çalışmaya başlamayı umuyor.

Bu resim için metin sağlanmadı

Neuralink’in teknolojisinin şimdiki hedefi , ultra ince iplikleri yerleştirmek için bir kişinin kafatasına gerçek delikler açmayı içerecektir, ancak gelecekteki yinelemeler, hasta tarafından çok daha az invaziv olan ve esasen hasta tarafından hissedilmeyen küçük delikler oluşturmak için lazer kullanmaya geçecektir. Hodak gazeteye söyledi. Gelecek yıl insanlar üzerinde görece yeni bir şirket için bu açıklamayı karşılayan bir şeyle çalışmak imkansız gibi görünebilir, ancak Neuralink bu hafta bir laboratuvar faresinde kullanılan teknolojisini, bugünün sistemlerini veri aktarımı açısından kullanan performans düzeyleriyle gösterdi. Sıçandaki veriler, kafasındaki bir USB-C portu aracılığıyla toplandı ve Bloomberg’e göre, mevcut en iyi sensör sunabileceği değeri yaklaşık 10 kat daha sağladı.